Logo Erfgoed Gelderland
  • Home
  • Agenda
  • Nieuws
    ▼
    • Nieuws
    • Blogs
    • Nieuwsbrieven
  • Projecten en diensten
  • Gelderse Roos Prijs
    ▼
    • Inzenden Gelderse Roos
    • Inzendingen Gelderse Roos 2021
    • Archief Gelderse Roos
  • Leden
    ▼
    • Ledenoverzicht
    • Lidmaatschap
    • Netwerken
  • Over ons
    ▼
    • Over Erfgoed Gelderland
    • Missie en Visie stichting
    • Medewerkers
    • ANBI
    • Coöperatie
    • Digitale Strategie
    • Vacatures
    • Publieksverslag
    • Samenwerkingspartners
    • Statement Diversiteit en Inclusie
  • Corona
    ▼
    • Nuttige links
    • Onderzoek leden gevolgen coronacrisis
    • Tips voor erfgoedinstellingen
  • Vacatures
  • Contact
Logo Erfgoed Gelderland
  • Home
  • Agenda
  • Vacatures
  • Contact
  • Nieuws
    • Nieuws
    • Blogs
    • Nieuwsbrieven
  • Projecten & dienstverlening
  • Scholing
  • Leden
    • Ledenoverzicht
    • Lidmaatschap
    • Netwerken
    • Ledennieuwsbrieven
  • Over ons
    • Over Erfgoed Gelderland
    • Missie en Visie stichting
    • Medewerkers
    • Vacatures en stages
    • ANBI
    • Coöperatie
    • Digitale Strategie
    • Logo Erfgoed Gelderland
    • Publieksverslag
    • Samenwerkingspartners
    • Statement Diversiteit en Inclusie
Home / Berichten / Corien van der Poll over ‘Op het puin’

Datum02-11-2021

Corien van der Poll over ‘Op het puin’

Categorieen Gelderse Roos Prijs, Nieuws

De coproductie ‘Op het puin’ van Rozet en Muziektheater De Plaats staat dit jaar in de top 3 genomineerden voor de Gelderse Roos Juryprijs. Op 15 november wordt de winnaar bekend. Met het project brachten ze het muziektheaterspektakel uit 1946 opnieuw tot leven. De redactie van Erfgoed Gelderland sprak erover met Corien van der Poll, projectleider namens Muziektheater De Plaats.

‘Op de puinhopen van de bijna volledig verwoeste Eusebiuskerk werd in 1946 het openluchtspel Op het puin uitgevoerd door ruim 700 man, bestaande uit onder andere koren en orkesten. Ook Het Gelders Orkest speelde destijds mee’, vertelt Van der Poll, ‘Er kwamen in die tijd duizenden bezoekers op af.’ Na de uitvoering is het muziekstuk in de archieven verdwenen en in de vergetelheid geraakt.

Pieter Goossen, muziekbibliothecaris en medewerker van het Erfgoedcentrum Rozet, wist van het bestaan van Op het puin en is de archieven gaan naspeuren op zoek naar het zoekgeraakte werk. ‘Toen hij de bladmuziek teruggevonden had, kregen wij de vraag of we er een eigentijdse versie van konden maken’, vertelt Van der Poll. Dat zagen zij wel zitten. Muziektheater De Plaats is vervolgens in gesprek gegaan met onder andere het Arnhems Oratorium Koor en de Koninklijke Harmonie Oosterbeek. Echter gooide het coronavirus snel roet in het eten, omdat alle koren op non-actief werden gezet, en ook de orkesten niet konden repeteren.

Gezamenlijk werd er gezocht naar een nieuwe vorm om Op het puin toch uit te kunnen voeren 75 jaar na dato. Op 10 oktober 2020 werd het stuk in de klassieke vorm uitgevoerd in Musis Sacrum als opmaat naar een groots en eigentijds Op het puin in mei 2021. Die muziektheatervoorstelling, bestaande uit vier scènes, werd uiteindelijk getoond via een livestream.

Het eerste deel stond in het teken van het verleden. Marielle Woltring componeerde een eigentijdse versie van het muziekstuk Op het puin. De tekst werd bewerkt door Jibbe Willems. Het stuk is uitgevoerd in de Eusebiuskerk en live uitgezonden. Het tweede deel was de dansdocumentaire ‘En dan nu’ die tot stand kwam in samenwerking met ArtEZ. Daarmee werd een verbinding gelegd tussen heden en verleden door het verwerken van de verhalen van Lieneke Veldman-van der Wiel en Anwar Manlasadoon. Het derde deel richt zich op de toekomst en was een theaterscène over de ontmoeting van een oude vrouw met een jonge vader. Het muziektheaterspekatakel werd afgesloten met de  videoclip ‘Lied van de Hoop’ met muziek van de Arnhemse band Mr. Weazley.

‘Bijzonder is ook nog dat het decor is gemaakt door 20 Arnhemmers’, benoemt Van der Poll, ‘Met behulp van kunstenares Mirthe Dokter schilderden zij zichzelf samen met iemand die een rol speelde in de oorlog. Samen verbeelden deze (zelf)portretten de bewoners van Arnhem, toen en nu.’

Corien van der Poll hoopt het eigentijdse Op het puin in mei 2022 live te kunnen uitvoeren. Die plannen worden nog verder uitgewerkt. Voor nu hopen ze op een mooie jurybeoordeling voor de Gelderse Roos Prijs. Op 15 november is de prijsuitreiking en wordt bekend wie er met de Gelderse Roos Juryprijs vandoor gaat.

Cursus Erfgoed Gezocht: booronderzoek
Terug naar
overzicht
November 2021: Maand van het digitaal erfgoed

Meld u aan voor de nieuwsbrief

Ik ga akkoord met de privacyverklaring
Logo Erfgoed Gelderland
Logo Erfgoed Gelderland Samen verleden toekomst geven

Algemeen

  • Agenda
  • Nieuws
  • Blogs
  • Nieuwsbrieven
  • Projecten en diensten
  • Gelderse Roos
  • Disclaimer
  • Privacyverklaring

Over ons

  • Over Erfgoed Gelderland
  • Missie en Visie stichting
  • Medewerkers
  • ANBI
  • Coöperatie
  • Digitale Strategie

 

  • Vacatures
  • Logo Erfgoed Gelderland
  • Publieksverslag
  • Samenwerkingspartners
  • Statement Diversiteit en Inclusie

Contact

Erfgoed Gelderland

Westervoortsedijk 67-D

6827 AT Arnhem

info@erfgoedgelderland.nl

026 3034254

Volg ons via

Kaart locatie Erfgoed Gelderland met link naar contactgegevens
2023 Erfgoed Gelderland - Samen verleden toekomst geven
Onze website maakt gebruik van cookies om de website te verbeteren. Door gebruik te maken van onze website ga je akkoord met het plaatsen van (tracking) cookies.OkPrivacy verklaring