Logo Erfgoed Gelderland
  • Home
  • Agenda
  • Nieuws
    ▼
    • Nieuws
    • Nieuwsbrieven
  • Projecten & dienstverlening
  • Belangenbehartiging
  • Scholing
    ▼
    • Scholingsaanbod
    • Documentatie
  • Leden
    ▼
    • Ledenoverzicht
    • Lidmaatschap
    • Netwerken
    • Ledennieuwsbrieven
  • Over ons
    ▼
    • Over Erfgoed Gelderland
    • Medewerkers
    • Vacatures en stages
    • Jaarverslagen en ANBI
    • Logo Erfgoed Gelderland
    • Publieksverslag
    • Samenwerkingspartners
  • Contact
Logo Erfgoed Gelderland
  • Home
  • Agenda
  • Vacatures
  • Contact
  • Nieuws
    • Nieuws
    • Nieuwsbrieven
  • Projecten & dienstverlening
  • Belangenbehartiging
  • Scholing
    • Scholingsaanbod
    • Documentatie
  • Leden
    • Ledenoverzicht
    • Lidmaatschap
    • Netwerken
    • Ledennieuwsbrieven
  • Over ons
    • Over Erfgoed Gelderland
    • Medewerkers
    • Jaarverslagen en ANBI
    • Logo Erfgoed Gelderland
    • Publieksverslag
    • Samenwerkingspartners
Flipje en Streekmuseum in Tiel (Kim Kok)
Home / Berichten / Vernieuwd platform ‘Reizen in de Tijd’ brengt erfgoed tot leven in het basisonderwijs

Datum19-03-2025

Vernieuwd platform ‘Reizen in de Tijd’ brengt erfgoed tot leven in het basisonderwijs

Categorieen Nieuws, Reizen in de Tijd

Vorige week lanceerde Erfgoed Gelderland, in samenwerking met Cultuur Oost, het volledig vernieuwde erfgoededucatieplatform ‘Reizen in de Tijd’. Het platform www.reizenindetijd.nl verbindt basisscholen en erfgoed en biedt een overzicht van meer dan 400 excursies en gastlessen van musea, kastelen, forten, molens, archieven en natuurorganisaties. Erfgoededucatie is met het vernieuwde platform gemakkelijk te integreren in het cultuureducatie lesprogramma van basisscholen en de thema’s sluiten aan bij actuele maatschappelijke thema’s zoals klimaatverandering en burgerschap.

Naar reizenindetijd.nl

Diverse thema’s voor groep 1 t/m 8

Het platform biedt lessen binnen twee leerlijnen (‘Wie ben ik?’ en ‘Wie wat bewaart’), verdeeld over elf brede thema’s die aansluiten op de kerndoelen van het basisonderwijs. Zo ontdekken leerlingen van groep 3 en 4 in de les ‘Feest in Huis Verwolde’ de betekenis van tradities en familiebanden. Voor groep 7 en 8 biedt Rijksmuseum Slot Loevestein de les ‘Verbind je mee?’, waarin leerlingen via de tentoonstelling ‘Tegenpolen’ leren over polarisatie en wat dit met henzelf te maken heeft. Alle bezoeklessen worden ondersteund met voorbereidende en verwerkende lessen in de klas.

Ben Bregman, projectleider en adviseur Publiek en Onderwijs bij Erfgoed Gelderland: “Het platform Reizen in de Tijd maakt dat een excursie naar een erfgoedplek meer is dan een losstaand uitje. Door de combinatie van de gastles met voorbereidende en verwerkende lessen kan het echt geborgd worden in het jaarprogramma van de school.”

Ervaringen uit de praktijk

Leerkracht Roos Pothof op de Meester G. Propschool in Lochem is enthousiast over het platform: “Wat ik vooral heel leuk vind is dat de lessen zo divers zijn. Thema’s raken dan weer aan burgerschap, dan weer aan kunst, en de lessen die worden aangeboden zijn heel gedegen. Over het algemeen reageren de kinderen enthousiast als we met de Reizen in de Tijd lessen aan de slag zijn. Onlangs brachten we een bezoek aan museum MORE voor de les ‘Goed Kijken | Scherp Tekenen’ en binnenkort gaan we aan de slag met de bijbehorende verwerkende les.

Kinderen krijgen les in de Dijkpoort in Hattem (Kim Kok)

Erfgoed biedt laagdrempelige toegang tot cultuureducatie

In Gelderland is Cultuur Oost penvoerder van het programma Cultuureducatie met Kwaliteit (CMK) en werkt nauw samen met culturele instellingen, gemeenten en scholen om kunst en cultuur een vaste plek in het lesprogramma te geven. Het doel van CMK is zoveel mogelijk leerlingen in aanraking te laten komen met cultuureducatie. “Erfgoedonderwijs speelt hierin een belangrijke rol,” zegt Francien Simons, programmamanager Cultuureducatie bij Cultuur Oost. “In gebieden met beperkte culturele voorzieningen biedt het vernieuwde platform scholen een laagdrempelige manier om met cultuureducatie aan de slag te gaan. Wanneer basisscholen samenwerken met lokale erfgoedorganisaties ontstaat bovendien een sterkere verbinding met de regio. We zijn dan ook erg blij met de samenwerking met Erfgoed Gelderland en dat het platform nu nog beter aansluit bij de behoeften van scholen.”

Doorontwikkeling platform

Sinds de start in 2015 is ‘Reizen in de Tijd’ uitgegroeid tot een toonaangevend platform met circa 180 erfgoedaanbieders en ruim 400 lessen. Oorspronkelijk gericht op Gelderland, heeft het zich uitgebreid naar Limburg en Zeeland. Cultuurpunten en basisscholen maken intensief gebruik van de website.

De vernieuwde versie speelt in op actuele maatschappelijke thema’s zoals duurzaamheid, inclusie, klimaatverandering en burgerschap. De structuur sluit beter aan op de behoeften van scholen, waardoor cultuureducatie nog effectiever kan worden ingezet.

Financiering en partners

De vernieuwing van het erfgoededucatieplatform is gefinancierd vanuit het programma Cultuureducatie met Kwaliteit (CMK). CMK wordt in Gelderland mogelijk gemaakt door provincie Gelderland en het Fonds voor Cultuurparticipatie.

Meer informatie

Wil jij als erfgoedorganisatie ook een bezoekles plaatsen op Reizen in de Tijd, meer informatie over het platform of over erfgoededucatie in het algemeen? Dan kun je contact opnemen met Ben Bregman, projectleider Reizen in de Tijd en adviseur Publiek en Onderwijs.

Kinderen krijgen les in Flipje en Streekmuseum in Tiel (Kim Kok)
Meld jouw activiteit aan voor de Nationale Archeologiedagen 2025
Terug naar
overzicht
Training 'Oral history en immaterieel erfgoed'

Meld je aan voor de nieuwsbrief

Ik ga akkoord met de privacyverklaring
Logo Erfgoed Gelderland
Logo Erfgoed Gelderland Samen verleden toekomst geven

Algemeen

  • Agenda
  • Nieuws
  • Nieuwsbrieven
  • Projecten en diensten
  • Disclaimer
  • Privacyverklaring
  • Algemene voorwaarden

Over ons

  • Over Erfgoed Gelderland
  • Medewerkers
  • Vacatures en stages
  • Jaarverslagen en ANBI

 

  • Logo Erfgoed Gelderland
  • Publieksverslag
  • Samenwerkingspartners

Contact

Erfgoed Gelderland

Westervoortsedijk 67-D

6827 AT Arnhem

info@erfgoedgelderland.nl

026 3034254

Volg ons via

Kaart locatie Erfgoed Gelderland met link naar contactgegevens
2025 Erfgoed Gelderland - Samen verleden toekomst geven